Seznam našich kurzů:

stoneKamenický kurz 
V kurzu se seznámíme s druhy kamene používanými ke kamenickému zpracování a jejich geologickým roztříděním. Budeme si povídat o využití kamene ve stavebnictví i architektuře, jeho dobýváním a zpracováním ať již v hrubé kamenické výrobě nebo kamenosochařství. Dozvíme se jak kámen ošetřovat a restaurovat. V praktické části se budeme zabývat opracováním pískovce – jeho dělením, špicováním, šalírováním a pemrlováním. Naučíme se, jak leštit mramor, jak zdít z kamene .

 

dusankaStavby z nepálené hlíny
V kurzu se účastníci seznámí možnostmi využití hlíny jako stavebního materiálu. Největší důraz bude v kurzu kladen na proces výroby hliněných cihel. Dále se budeme věnovat analýze různých druhů zemin a vyzkoušíme si tvoření různých druhů svislých konstrukcí z tohoto materiálu (válečkování, hádci, vymazávání a dusání).

 

Slaměné stavby 
Víkendový kurz stavění z nosné slámy Vás seznámí s projektováním, povolováním a stavěním staveb z přírodních materiálů bez použití cementu, se zaměřením na stavění z nosné slámy. Technika nosné slámy je tou nejpřímější a nejjednodušší metodou stavění ze slámy. Není divu, že první slaměné domy postavené v Nebrasce před více než sto lety byly postaveny právě touto technologií. Proč bychom stavěli nosný rám, když jsou balíky sami schopny unést střechu i další podlaží? Praktická část kurzu se bude týkat stavění demonstračního slaměného objektu. Kurz je načasován tak, aby byla velká šance, že nám počasí a načasování období žní umožní sledovat i vlastní výrobu balíků.

 

IMG_9252 (2)Základy fotografie
Na tomto semináři se seznámíme se současnými možnostmi fotografovaní. Projdeme škálu přístrojů i způsobů, jak s fotografiemi pracovat. Bude vysvětleno i názorně ukázáno, jak pracuje clona, čas i citlivost. Vysvětlíme si kalibraci bílé barvy i kontrast a saturaci. Nevynecháme ani tónové a polarizační filtry pro barevnou i černobílou fotografii. Po kurzu budete zvládat i základy  fotografické kompozice. Předpokladem účasti je vlastní fotoaparát (ideálně s možností manuálního nastavení clony a času (M)).

 

cest fotoFotografování na cestách
Na tomto kurzu se seznámíme s tím, jak fotit na cestách, jak vybrat správný fotoaparát, jak ho bezpečně transportovat, jak uchovávat data a dobíjet baterie, jak komunikovat s lidmi, jenž nemluví stejným jazykem. Také se dozvíme v jakých zemích, situacích a oblastech je lepší nefotit a kde je to naopak vítaná činnost. Předpokladem účasti je vlastní fotoaparát (ideálně s možností manuálního nastavení clony a času (M)).

 

kovarinaminiKovářský kurz
Učastníci kurzu by se během víkendu měli naučit používat základní kovářské nástroje a postupy: Odsekávání materiálu, tvarování kovu za tepla, kalení nástrojů, ale také jak správně pracovat s výhní a vlastnostmi materiálu. Po zvládnutí základních kovářských dovedností si bude moci každý podle svých schopností vytvořit malý kovaný předmět dle své fantazie. Můžeme vyrábět háčky, přívěšky, hřebíky, jehlice do vlasů atd. Každý si bude moct odvést všechny svoje výrobky.V pátek by proběhne krátké povídání a ukázka výrobků, seznámení s kovárnou a nářadím (rozdělání ve výhni, praktická ukázka výroby hřebíku, výroba hřebíku účastníky kurzu).V sobotu pokračování základního tvarování kovu za tepla. Podle schopností jednotlivých účastníků začneme pracovat na finálním výrobku kurzu. V neděli se budeme věnovat dokončení výrobku, začištění a povrchové úpravě. Během celého kurzu budou krátké pauzy s povídáním a ukázkami kovářských výrobních zajímavostí (např. prosekávaná stáčená šiška)

 

Konopné stavby
Víkendový kurz představí účastníkům možnosti konopí jako stavebního materiálu. Začneme se stonky a jejich zpracováním. Pokračovat budeme konopným betonem a nácvikem jeho použití jako podlahové izolace, výplně stěn či omítek. Od vápna se přesuneme k hlíně a ukážeme si, jak si rozumí s konopným pazdeřím, a když zbude čas, potěšíme se i prací s volně loženým konopným vláknem. Chybět nebude teoretický úvod do procesu výroby konopných surovin a jejich použití, promítání fotografií a filmových ukázek s tematikou konopných staveb doplněné o informace o užitných a ekologických vlastnostech kono-materiálů.

 

mini cestovani2Cestování s baťohem-individuální cestování 
Čím dál tím víc lidí cestuje do cizích zemí bez cestovních kanceláří, pouze s baťohem na zádech. Jde o nejlepší způsob, jak se seznámit s exotickými lokacemi, jejich kulturou a obyvateli. Zároveň musíme dbát na bezpečnost, zdraví a umět zvládat krizové situace. Jak se vypořádat s nástrahami nezávislého cestování, a jak se co nejlépe na cestu připravit, vám vysvětlí cestovatel a fotograf Pavel Dobrovský, který řadu let strávil pouze s baťohem v Africe a Asii a Jan Tilinger, fotograf, cestovatel, stavební inženýr a stavitel Sluneční školy v Himálaji.

 

kabelka miniŠití kůže (kabelky, pouzdra a pod.)
V kurzu práce s kůží se účastníci seznámí se základními vlastnostmi kůže a jejími limity jako materiálu pro výrobu. Vyzkoušíme si  základní ruční techniky: řezání, šití nití, šněrování  koženým řemínkem do vysekaných otvorů, dekorováni vytlačováním, tvarování kostí, barvení a moření. Každý účastník si pod vedením lektora zhotoví jednoduchý střih, na základě kterého bude vytvářet finální výrobek kurzu (například kabelku, peněženku, pouzdro na nůž, pásek…).

 

knihaKnihařský kurz
Na knihařském kurzu se účastníci seznámí s různými druhy knižních vazeb a s materiály a postupy používanými v knihvazačství. V kurzu si každý vyrobí dvě knihy: jednu v celoplátěné šité vazbě V8 a druhou v měkké kožené vazbě s gumičkou, a doma si bude umět vyroábět ručně vázané knihy či sešity. V případě zájmu je možné probrat i možnosti restaurování knih (v tom případě zničené knihy sebou).

 

sandalky miniPáskové kožené sandály
V kurzu výroby páskových sandálů se účastníci seznámí se základními vlastnostmi kůže a jejími limity jako materiálu. Vyzkoušíme si  základní ruční techniky práce s kůží: řezání, šití nití, šněrování  koženým řemínkem do vysekaných otvorů, dekorování vytlačováním, tvarování kostí, barvení a moření. Budeme se zabývat i anatomií nohy a stavbou bot. Každý účastník si pod vedením lektora zhotoví střih, na základě kterého bude vytvářet finální výrobek kurzu – páskové sandály na míru jeho vlastních nohou.

 

hobliny miniPráce se dřevem (ve spolupráci se SŠ technickou na Zeleném pruhu)
Na truhlářském kurzu se účastníci seznámí s vlastnostmi dřeva jako materiálu, jeho různými druhy  a prací se základními truhlářskými ručními nástroji a jejich správným broušením, seřizováním a používáním. Dále bude možné si vyzkoušet nejzákladnější techniky práce se dřevem vhodné pro výrobu židličky, stoličky (či něčeho podobného) a to převážně rukodělnou formou. Používat budeme například ruční pily ocasky a čepovky, truhlářské rámové pily, rašple, pilníky, hoblíky, dláta, kladiva, brusky, vrtačky, dlabačky. Podle zájmu si účastníci vyrobí jeden nebo více jednoduchých předmětů (věšák, polička, židlička, stolička…), které si na konci budou moci odnést.  Během kurzu se účastníci seznámí s bezpečným zacházením s nástroji. Dále by po ukončení kurzu měli být schopni poznat základní druhy dřeva a vytvořit jednoduchý dřevěný výrobek.

 

hodiny vyrez miniHodinářský kurz
Měření času bylo od nepaměti předmětem zájmu vědců, filozofů i běžných lidí. V průběhu časů se na mnoha místech světa vyvinuly různé způsoby pojetí času i jeho měření. Na kurzu se budeme zabývat vývojem vnímání i měření času. Zastavíme se u různých kalendářních systémů a jednotek času. Poté se seznámíme z různými druhy časoměrných přístrojů: slunečními, hvězdnými, vodními i pískovými hodinami. Důkladněji se zaměříme na mechanické hodiny. Budeme se zabývat vývojem hodinových strojů od prvních mechanických hodin, přes pražský orloj a první přenosné hodiny až po náramkové hodinky. Dozvíme se, z jakých součástí se mechanické hodiny skládají, jaké jsou k jejich výrobě použity materiály, i jak lze vylepšit chod hodinek pomocí královské komplikace. Krátce se zastavíme i u elektrických a elektronických hodinek a jejich hlavními odlišnostmi od hodinek mechanických. V průběhu kurzu si každý rozloží a složí hodinový strojek a ukážeme si různé druhy hodinových součástek a seznámí se tak s hodinařinou i prakticky. Pokud máte doma hodinky, o kterých byste se chtěli dozvědět více, vezmete je ssebou.

 

pasekVýroba kožených pásků
V kurzu práce s kůží se účastníci seznámí se základními vlastnostmi kůže a s možnostmi zpracování při ruční výrobě pásků. Vyzkoušíme si  základní ruční techniky: řezání, šití nití, dekorování vytlačováním, barvení a moření… Každý účastník si pod vedením lektora zhotoví kožený pásek podle návrhu, který vytvoří společně s lektorem. Na kurz doporučujeme přinést vlastní přezku, aby ladila s vámi vytvářeným páskem (omezený výběr přezek za cenu 100kč bude k dispozici i na místě).
Kurz cirkusových dovedností

Tento kurz můžeme připravit se zaměřením na cirkusové dovednosti podle vašeho zájmu – žonglování míčky a kuželkami, cirkusové masky a make up, poi, točení tyčemi a ohněm, akro joga, chození po provaze – slackline, akrobacie. Spolupracujeme i se zkušenými učiteli sportu, takže je možné kurz cirkusu propojit i s výukou běžných sportů.

 

Kurz cestování s dětmi
Pokud byste měli zájem o jiný kurz připravený vám na míru, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se pro vás pokusíme připravit i kurz, který nemáme v nabídce.

 

bbusVýrobky z bambusu
Bambus je u nás často chápán jako materiál na rohože, opěrné tyčky do květináčů, v nejlepším je využíván jako vrchní vrstva plovoucích podlah. Z bambusu je ale možné vytvořit mnoho dalších věcí: od jízdního kola, přez hračky a nábytek, až po mosty a domy. V kurzu se účastníci seznámí s vlastnostmi bambusu jako materiálu. Seznámíme s druhy bambusu, jeho ošetřením a možnostmi jeho využití v konstrukcích i při výrobě drobných předmětů. Účastníci si v praxi mimo jiné vyzkouší několik různých typů spojování bambusových tyčí ať již mezi sebou nebo jejich připojení na jiný materiál. Účastníci si vyrobí menší bambusový výrobek.

 

Kování kapesních nožů (popis kurzu připravujeme)
ovce mini

Zpracování vlny (popis kurzu připravujeme)
Výroba sýrů (popis kurzu připravujeme)
Šití bot (popis kurzu připravujeme)
Cizelování (popis kurzu připravujeme)
Kurz ruční výroby gumových razítek (popis kurzu připravujeme)